KUŽNI KAŠELJ ALI INFEKCIJSKI TRAHEOBRONHITIS PSOV
Kužni kašelj je zelo nalezljiva in ena najpogostejših kužni boleznih zgornih dihal pri psih. Povzročajo jo različni virusni povzročitelji kot so virus pasje kuge, virus parainfluence, adenovirus tipa 2, respiratorni koronavirus in pneumovirus. Okužba je lahko samostojna ali v kombinaciji z bakterijami Bordetella bronhiseptica, mikoplazme in Streptokoki.
Bolezen se prenaša kapljično ob stiku z obolelimi psi z izdihanim zrakom ali kašljem. Sam potek in trajanje bolezni je odvisna od vrste povzročitelja, imunskega stanja posamezne živali in njene starosti. Zbolijo lahko vsi psi, tudi cepljeni, vendar se pri njih pričakuje milejši potek bolezni in manjša možnost komplikacij.
Inkubacijska doba, čas med okužbo in pojavom kliničnih znakov, je ponavadi 4 – 10 dni, ter traja v povprečju 5 – 10 dni. Oboleli psi lahko izločajo povzročitelje še par tednov po prenehanju kliničnih znakov.
Klinični znaki se običajno začnejo z nenadnim suhim, dražečim kašljem, nekateri ob tem lahko izpljunejo gosto, belo peno, ob hujšem krčevitem kašlju celo želodčno vsebino. Večina lastnikov
pomisli, da ima kuža v grlu zataknjeno kost in se duši. Kašelj se poslabša predvsem ob fizičnem naporu in razburjenju. Lahko se pojavi tudi voden izcedek iz nosu in vnetje očesnih veznic.
Pri lažjih oblikah sicer splošno stanje psov ni prizadeto, imajo normalen apetit in le malo bolj počivajo.
Do hujših oblik ponavadi pride pri mladičih, starejših psih ali imunsko oslabljenih. Pri njih se lahko pojavi povišana telesna temperatura, splošno slabo počutje, apatičnost in poslabšanje kašlja, oteženo dihanje in celo pljučnice.
V blažjih oblikah zdravljenja z antibiotiki ne priporočamo. Svetujemo počitek, kratke sprehode, ovratnico zamenjajte z oprtnico, ponudite jim manjše obroke mehkejše hrane in zadostno količino mlačne vode. Veterinar vam bi svetoval zdravila za lajšanje kašlja in vitamine za dvig odpornosti. Ne obiskujte pasjih parkov ali pasjih šol. Izogibajte se stikom z drugimi psmi še vsaj 10 dni po prenehanju kašlja.
Če pa se pojavijo hujši znaki, povišana temperatura apatičnost ali hropenje, je nujen obisk veterinarja. Obisk priporočamo tudi starejšim psom, ki se jim pojavi kašelj, saj je pri njih lahko to znak tudi drugih obolenj srca in pljuč.
Bolezen je do določene mere možno preprepriči ali vsaj omiliti s preventivnim zaščitnim cepljenjem za kužne bolezni, vendar pa lahko zaradi številnih povzročiteljev bolezni vseeno zbolijo tudi cepljeni psi. Najpomebnejša je seveda zdrava in kvalitetna hrana in vitamini za zdrav imunski sistem.
Urška Drobnič, DVM
Leave a Reply