Delovni čas

Ponedeljek - Petek
7.00 - 19.00
Sobota
8.00 - 13.00

Izven delovnega časa pokličite dežurnega veterinarja na:
+386 51 613 014

Vnetje zunanjega sluhovoda

By animavet 8 let agoNo Comments
Home  /  Za lastnike  /  Vnetje zunanjega sluhovoda

VNETJE ZUNANJEGA SLUHOVODA
V ambulantah male prakse se z vnetjem ušes srečujemo zelo pogosto. Največkrat lastniki pri svojem ljubljenčku opazijo stresanje z glavo, drgnjenje z ušesi ob tla, pogosto praskanje okrog tega predela, umazane sluhovode lahko pa tudi smrdljiv izcedek iz ušes. V primerih, ko gre za kronično situacijo, lahko sluhovod postane ozek. Pri poškodbah bobniča obstaja možnost, da bolezen napreduje v srednje uho in takrat začne pes nagibati glavo v stran, hoditi v krogih ter kazati bolečino pri žvečenju.
Veterinar za pregled uporabi otoskop, s katerim lahko pregleda ušesni kanal, odkrije možne tujke ter novotvorbe in oceni če je bobnič cel. Za natančno diagnozo je potrebno odvzeti bris in ga pregledati pod mikroskopom.

 Normalno prehoden in zdrav sluhovod.      Primer močno zožanega sluhovoda, ki je posledica vnetja.

 

Obolenje je ponavadi posledica različnih vzročnih dejavnikov.

Med primarne povzročitelje vnetja zunanjega sluhovoda sodijo:
– zunanji zajedavci, med katerimi so najpogostejše ušesne garje,
– alergije, ki porušjo ravnovesje mikroflore
– motnje v poroženevanju kože,
– tujki in
– avtoimunske bolezni

Sekundarni dejavniki, med katere spadajo:
-bakterije in kvasovke, pa običajno povzročijo vnetje, ko se naravno okolje v ušesu spremeni. Do tega lahko pride zaradi alergij, hormonskih nepravilnosti, prevelike vlage ali v kombinaciji s pogojnimi dejavniki, ki povečujejo tveganje za nastanek vnetja.

Pogojni dejavniki so: povešena ušesa, prirojeno ozek sluhovod, prekomerno izločanje ušesnega masla, zaraščen, vlažen ali zamašen sluhovod.
Do vnetja srednjega in notranjega ušesa najpogosteje pride zaradi nezdravljenega vnetja zunanjega sluhovoda.

Nekaj ušesnega masla je normalno prisotnega v sluhovodu in deluje tudi kot obramba. Lastniki psov, ki imajo povešena uhlja morajo biti bolj pozorni, saj takšni uhlji preprečujejo zračenje. Preveliko nabiranje ušesnega masla pa kot pogojni dejavnik vodi v vnetje.
Zdravljenje določimo glede na povzročitelja, nekatera zdravila pa so v primeru predrtega bobniča celo kontraindicirana. Kot preventivo svetujemo redno čiščenje sluhovodov- npr. 1krat mesečno. Če čistimo prepogosto lahko povzročimo iritacijo ušesa in s tem še povečano izločanje ušesnega masla. Uporaba vatiranih palčk je odsvetovana, ker lahko z njimi poškodujete strukture sluhovoda. Tekočino obrišemo s kosom vate na prstu, ostalo pes odstrani sam z otresanjem glave.

Irena B. Javornik, dr. vet. med.

Category:
  Za lastnike
this post was shared 0 times
 100
About

 animavet

  (12 articles)

Leave a Reply

Your email address will not be published.